Система пожежної сигналізації — один із найважливіших елементів безпекової електроніки. Вона може використовуватися в приватних будинках і квартирах, магазинах і ресторанах, на промислових і сільськогосподарських підприємствах. Одне з топових рішень у цій сфері пропонує українська компанія AJAX. Розповідаємо докладніше про те, які види пожежної сигналізації вам доступні, чим вони відрізняються та в чому особливості їх застосування. 

Що таке система бездротової пожежної сигналізації Ajax?

Основу такого комплексу складають бездротові датчики пожежі. Вони можуть працювати самостійно, подаючи сигнал тривоги за допомогою вбудованої сирени. Але основним режимом їх роботи є передача даних до хабу — централізованого блоку управління, що з’єднується зі смартфоном, комп’ютером чи дистанційним пультом. Додатковими елементами системи безпеки є тривожні кнопки, брилки з радіопередавачами, ретранслятори для збільшення відстані стійкого зв’язку та силові реле для забезпечення живлення всіх компонентів. 

І все ж функціональність цього комплексу насамперед залежить саме від бездротових пожежних датчиків. Розповідаємо докладніше про основні їх види. 

Пожежні датчики Ajax: види та характеристики кожного

Наразі український виробник пропонує два покоління сенсорів:

  1. FireProtect — пожежний датчик AJAX, що працює від змінних батарей. Підтримує зв’язок з хабом на відстані до 1300 метрів. Оснащений сиреною гучністю 85 дБ. 
  2. FireProtect 2 — побудований на базі новітньої електроніки, має покращений дизайн корпусу. Максимальна відстань бездротового зв’язку збільшена до 1700 м. Зменшене енергоспоживання дозволяє продовжити термін роботи від батарей у 1,5–2,5 раза. 

За базовою функціональністю пожежні датчики AJAX поділяються на наступні категорії:

  • сигналізатор чадного газу (CO). Виявляє небезпечну концентрацію отруйної речовини;
  • датчик задимлення (Smoke). Реагує на появу сторонніх твердих часток і зменшення прозорості повітря;
  • тепловий датчик (Heat). Вимірює температуру в приміщенні;
  • комбіновані моделі. Вам доступні протипожежні датчики з сенсорами температури та чадного газу, температури та виділення диму, диму та чадного газу, а також з усіма трьома функціями одночасно. 

Моделі першого покоління працюють лише від змінних батарей, яких вистачає на 4 роки. Кожен бездротовий пожежний датчик AJAX другого покоління доступний у трьох варіантах:

  • з живленням від електричної мережі. Термін експлуатації обмежений лише характеристиками сенсорів чадного газу, теплових датчиків і детекторів диму;
  • зі змінними батареями. Ці датчики пожежної сигналізації АЯКС працюють до 7 років без обслуговування. Звичайно, реальна цифра залежить від умов експлуатації та частоти спрацювання;
  • з постійними батареями. Термін експлуатації таких пожежних датчиків — до 10 років. Вони не потребують обслуговування протягом всього цього періоду. 

Пожежна сигналізація

Переваги використання пожежних датчиків Ajax

Пожежна сигналізація українського бренду дуже надійна. Завдяки сучасному алгоритму HazeFlow 2 вона миттєво реагує на реальну небезпеку, але ігнорує всі хибні тривоги — зменшення прозорості повітря через накопичення пилу, підвищення температури через приготування їжі тощо. Датчики AJAX дозволяють вам повністю контролювати ситуацію, не витрачаючи часу на помилкові спрацювання системи безпеки. 

Бездротове компонування також спрощує монтаж пожежної сигналізації. Ви можете запланувати її встановлення навіть після ремонту приміщення. Вам не доведеться зривати обшивку та пошкоджувати оздоблення для прокладання кабельних трас. 

Ще один плюс — зручність і універсальність. Кожен сенсор підключається до системи безпеки AJAX, яка працює зі спеціальними застосунками для комп’ютерів, смартфонів і планшетів. За необхідності її можна розширювати, підключаючи датчик витоку газу, розбиття скла чи відкривання дверей. 

 

Датчики та сенсори пожежної сигналізації від системи безпеки Ajax

Вище ми вже розповіли про основні функції системи безпеки. Розбираємося докладніше в функціональності її окремих елементів. 

Які функції виконує датчик диму Ajax?

Датчик диму AJAX побудований на базі двоспектрального оптичного сенсора. Він спрямовує два лазерні промені з різними характеристиками на фотоелементи. Якщо обидва перериваються через появу диму, пристрій подає сигнал тривоги. Така конструкція пожежного датчика з сенсорами диму мінімізує ймовірність хибних спрацювань. 

Як працюють датчики температури Ajax?

Пожежний датчик із сенсором температури має два термістори. Характеристики цих напівпровідникових елементів змінюються в результаті нагріву. Якщо їх опір одночасно зменшується, датчик із сиреною попереджає присутніх у приміщенні людей. Подвоєння функціональних елементів у цьому випадку також зменшує кількість помилок. 

Як підключити бездротовий пожежний датчик Ajax до системи безпеки?

Установка пожежної сигналізації AJAX максимально проста. Всі датчики готові до роботи «з коробки». Вам достатньо змонтувати та включити їх — вони автоматично стануть на чергування та знайдуть хаб, якщо він присутній у системі безпеки. Після цього ви зможете вибрати оптимальну конфігурацію сигналізації в мобільному додатку. 

 

Як працює датчик чадного газу Ajax і чому він є важливою складовою безпеки вдома

Чадний газ (CO) часто називають мовчазним або невидимим вбивцею. На відміну від диму, він не має забарвлення й запаху. Через це люди можуть не помічати його присутності аж до того моменту, поки концентрація не досягне критичного рівня. Тому датчик чадного разу є дуже важливим компонентом сигналізації. Розповідаємо про нього докладніше. 

Коли спрацьовує датчик чадного газу?

Бездротовий пожежний датчик із сенсором CO подає сигнал, коли концентрація отруйної речовини досягає 0,005%. Цей рівень відносно безпечний для людей, але він каже про наявність певних аномалій. Така особливість дозволяє прийняти важливі рішення до того, як концентрація досягне небезпечного (0,1%) чи смертельного (0,15%) рівня. 

Як визначити наявність чадного газу у приміщенні?

За даними служб екстреного реагування у Львові датчик чадного газу є єдиним пристроєм, що реагує на наявність отруйної речовини в повітрі. Жодні інші методи визначення не є дієвими, адже газ не має запаху й кольору. Він може накопичуватися в приміщенні й при нормальному горінні полум’я, наприклад, коли сильний вітер задуває його назад у будівлю. 

Де потрібно встановлювати датчик чадного газу?

Цей датчик пожежної сигналізації монтується в усіх приміщеннях, де використовується відкритий вогонь. Пожежний датчик з сенсором CO встановлюють поряд із газовими плитами, камінами, печами та іншими нагрівальними пристроями. У промисловій і комерційній сфері його використовують у складі виробничих комплексів.